8 obowiązkowych zdjęć ślubnych. Poproś o nie swojego fotografa!

Z tekstu dowiecie się:

Mimo wielu punktów wspólnych każdy reportaż ślubny jest inny, tak jak Pary Młode - każda ma inny styl, preferencje i wymagania. Podobnie jest z fotografami ślubnymi. Każdy z nich pracuje nieco inaczej, ma swój styl i schemat postępowania. 

Myślę, że nie ma jedynego słusznego wzoru na dobrą współpracę z klientami i najlepsze zdjęcia ślubne. Jednak jeśli chcecie jak najlepiej przyczynić się tego tego, by pamiątka z Waszego dnia w 100% Was zadowalała, przed podjęciem współpracy określcie jakie zdjęcia ślubne chcielibyście widzieć w swoim reportażu. Jako fotograf ślubny Łódź zebrałem kilka typów zdjęć, które według mnie warto wykonać w dniu ślubu.

Zdjęcia ślubne podczas przygotowań

Reportaż ślubny warto zacząć od dokumentowania przygotowań pary młodej. Na kilka godzin przed ślubem naprawdę sporo się dzieje - rozmowy, śmiechy, makijaż, fryzura, ubieranie, dogrywanie ostatnich detali… I te emocje rysujące się na twarzach najbliższych! Przygotowania to dla fotografa ślubnego doskonała okazja do uchwycenia cudownych, reportażowych kadrów i tego całego chaosu, który dodaje zdjęciom ślubnym kolorytu. Poza tym niejednokrotnie fotograf okazuje się bardzo pomocną personą! Zdarza mi się instruować świadkowe jak wpiąć welon, gdzie przymocować wpinkę do butonierki czy podwozić kogoś z rodziny na miejsce ceremonii. Zatem - fotograf na przygotowaniach po prostu się przydaje ;)

Protip:  Jeśli z jakichś powodów nie chcecie pokazywać swoich wnętrz, nie macie warunków czy odpowiedniej przestrzeni by pomieścić chaos ślubnych przygotowań zastanówcie się nad wynajęciem np. apartamentu czy pokoju hotelowego w swoim mieście, w okolicach kościoła, urzędu lub sali weselnej. W porównaniu do całościowych kosztów wesela jest to niewielki wydatek, a może znacznie wpłynąć na Wasze zadowolenie ze zdjęć ślubnych.

Portrety Panny Młodej i Pana Młodego

Według mnie nie ma dobrego reportażu ślubnego bez portretów Panny Młodej i Pana Młodego. Większość fotografów skupia się na zdjęciach ślubnych pary, a często Młodzi nie mają swoich indywidualnych zdjęć. Zdjęcia, które skupiają się wyłącznie na Was i pokazują Was w pełnym ślubnym anturażu są doskonałą pamiątką i pokazują wszelkie detale Waszych stylizacji, które przecież tak skrupulatnie dobieraliście.

Protip: Jeśli jest taka możliwość, a za oknem jest piękna słoneczna pogoda poproście fotografa o wykonanie portretów na zewnątrz. Naturalne światło w większości przypadków da lepsze rezultaty.

First look - czyli “pierwsze spotkanie” przyszłych małżonków

Zawsze namawiam moje pary na zdjęcia z tzw. first look’u. First look to zaaranżowane, pierwsze spotkanie Państwa Młodych w dniu ich ślubu. Zwykle wygląda to tak, że przyjeżdżający po swą przyszłą żonę Pan Młody nie wchodzi od razu do domu, gdzie często zgromadzeni są ich bliscy, ale czeka w ustronnym miejscu (np. w przydomowym ogrodzie czy pobliskim parku), gdzie zjawia się Panna Młoda. Para ma wtedy czas i przestrzeń tylko dla siebie, a towarzyszące temu momentowi emocje są niesamowite. First look to naprawdę magiczna i bardzo niedoceniana chwila przygotowań ślubnych. Oto jesteście, stoicie przed sobą w pełnej krasie i możecie dać upust swoim emocjom. Na first lookach nie brakuje uśmiechów, pocałunków, okrzyków zaskoczenia i łez szczęścia, które zdecydowanie warto uchwycić na zdjęciach ślubnych.

Protip: Jeśli nie macie do dyspozycji ogrodu, parku czy innego terenu poza domem zaaranżujcie first look po prostu w jednym z pomieszczeń. 

Błogosławieństwo

Kolejny, bardzo ważny moment, który moim zdaniem powinien być uwieczniony na zdjęciach ślubnych to błogosławieństwo. Najczęściej dokonywane jest przez rodziców tuż przed wyjazdem na ceremonię. Nie raz widziałem podczas błogosławieństw łzy wzruszenia i bardzo czułe, pełne miłości uściski. To piękny moment, a zdjęcia pozwolą do niego wrócić po latach. 

Kiedy ceremonia ślubu nie ma charakteru religijnego rodziny rezygnują z błogosławieństwa i zastępują ją po prostu życzeniami szczęścia i powodzenia dla Młodej Pary. Ten moment w niczym nie ustępuje tradycyjnemu błogosławieństwu i również warto go sfotografować!

Protip: Na błogosławieństwo wybierzcie możliwie duże pomieszczenie lub odpowiednio je zaaranżujcie. Warto odstawić zbędne elementy wyposażenia, by zyskać więcej miejsca. Pamiętajcie, że w kadrze fotografa czy filmowca musi zmieścić się kilka osób. 

Zdjęcia rodzinne

Od moich par słyszę czasem: nie chcemy pozowanych zdjęć, tylko naturalne, tylko reportaż. Szanuję takie podejście jednak uważam, że dla zdjęć rodzinnych warto zrobić wyjątek. Z doświadczenia wiem, że “ustawiane” fotografie z rodzicami, dziadkami czy przyjaciółmi są później najchętniej wybierane przez Młode Pary do pakietu odbitek, które oddaję po zakończeniu prac nad zleceniem. Nawet jeśli teraz wydaje Wam się to przeżytkiem, za kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat docenicie magię zdjęć rodzinnych.

Ja do zdjęć rodzinnych podchodzę najczęściej dwa razy: tuż przed wyjazdem na ceremonię fotografuję Parę Młodą z najbliższymi - rodzicami, świadkami, dziadkami, rodzeństwem natomiast w czasie wesela fotografuję Młodych z gośćmi, którzy mają na to ochotę. Zwykle wygląda to tak, że zespół czy DJ prowadzący imprezę ogłasza, że podczas tej przerwy czy setu muzycznego fotograf wykonuje zdjęcia z Parą Młodą w konkretnym miejscu i zaprasza wszystkich chętnych. Czas wykonywania zdjęć rodzinnych uzależniony jest od ilości gości, jednak zwykle udaje nam się zamknąć w ok. pół godziny. 


Protip: Wpiszcie zdjęcia rodzinne do planu wesela pamiętając o tym, by czas ich wykonywania nie pokrywał się z podaniem ciepłego posiłku. Jeśli jest taka możliwość zdjęcia rodzinne dobrze wykonać na zewnątrz przed zachodem słońca. Jeśli czas lub miejsce na to nie pozwala możecie wykonać je na sali na estetycznym, neutralnym tle.

Zdjęcia podczas życzeń

Wielu fotografów nie uwiecznia życzeń lub fotografuje tylko ich część. Ja uważam, że warto traktować je jako istotną część reportażu ślubnego. Życzenia to świetna okazja na uchwycenie wszystkich gości, także tych, którzy pojawili się tylko na ślubie i nie będą uczestniczyć w zabawie weselnej. Podczas życzeń widać także całą paletę emocji - zarówno Para Młoda, jak i goście śmieją się i wzruszają, dzięki czemu zdjęcia ślubne z życzeń mogą być naprawdę ciekawe i różnorodne. 

Protip: Często w kościołach czy urzędach kolejne śluby następują bezpośrednio po sobie, pamiętajcie więc by przed życzeniami ustawić się raczej na uboczu, by przy wejściu nie zrobiło się zbyt tłoczno, a na zdjęciach i filmie nie pojawiały się przypadkowe osoby z innej uroczystości. Zastanówcie się też czy nie warto poprosić gości weselnych by złożyli Wam życzenia już na sali. 

Sesja w dniu ślubu

Sesja w dniu ślubu to dla mnie prawdziwy must-have! Uwielbiam ten moment gdy jesteście już po wszystkich “oficjalnych” punktach ślubnego rozkładu jazdy. Za Wami ceremonia, powitanie gości, pierwszy taniec, pierwszy drink... ;) Zaczyna się luz, zabawa i prawdziwa radość, że w końcu jesteście małżeństwem! I to jest właśnie cudowny moment by porwać Was na krótką sesję. Zwykle zabieram moje pary na 20-30 minutowe, spontaniczne sesje w okolice sali weselnej tuż przed zachodem słońca, by złapać to piękne, ciepłe, miękkie światło. Młodzi są wtedy wyluzowani, a jednocześnie nadal mają w sobie te ślubne emocje. Efekty takiej krótkiej, spontanicznej sesji bywają naprawdę zaskakujące! Sesja w dniu ślubu doskonale uzupełnia ślubny reportaż i często godnie zastępuje poślubną sesję plenerową.


Protip: Jeżeli okolice sali weselnej nie dają możliwości wykonania ciekawej sesji zastanówcie się z fotografem czy w jej sąsiedztwie nie ma jakiegoś interesującego miejsca. Czasami w promieniu kilku kilometrów można znaleźć naprawdę fascynujące lokalizacje, które zaowocują cudownymi zdjęciami!

Reportażowe zdjęcia ślubne

Często fotografowie ślubni skupiają się na fotografowaniu zabawy oraz jej stałych punktów takich jak tort, podziękowania czy oczepiny. Natomiast to, co najciekawsze często dzieje się na uboczu, poza gwarnym parkietem. Podczas wesela uwielbiam wypatrywać ciekawych, nieoczywistych sytuacji. Dlatego często przechadzam się między stołami, czy zaglądam na zewnątrz, gdzie część gości wychodzi się przewietrzyć lub odbyć ciekawą rozmowę przy papierosie. Zdarza się, że dyskretnie obserwuję jakąś sytuację i czekam na odpowiedni moment, który wiem, że zaowocuje ciekawym zdjęciem. Takie wypatrzone i wyczekane zdjęcia sprawiają, że każdy ślubny reportaż jest inny i ciekawy. W połączeniu z tradycyjnymi zdjęciami ślubnymi tworzą doskonałą historię, od której nieraz ciężko oderwać wzrok.