Ślub humanistyczny w Polsce - cena, charakter, moc prawna

Ślub_humanistyczny_1.jpg

Ślub humanistyczny - co to?

Ślub humanistyczny to symboliczna ceremonia ślubna prowadzona przez Mistrza Ceremonii Ślubnej (celebranta). Śluby humanistyczne charakteryzują się spersonalizowanym scenariuszem dopasowanym do danej pary. Podczas ceremonii bardzo często małżonkowie odczytują osobiste, pisane samodzielnie przysięgi. Ślub humanistyczny może być ciekawą alternatywą dla ślubu kościelnego czy cywilnego, jednak w Polsce nie ma mocy prawnej. Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się 9 grudnia 2007, a tego typu ceremonie cały czas zyskują na popularności.

Ślub humanistyczny - główne założenia

Śluby humanistyczne organizowane są przez osoby związane ze stowarzyszeniami humanistycznymi. W Polsce propaguje je od kilkunastu lat Polskie Towarzystwo Racjonalistów. Ideą ślubu humanistycznego jest propagowanie takich wartości jak: rozum, wolność jednostki, równość płci, tolerancja czy afirmacja różnorodności. Jak wskazuje sam przedrostek “human”, czyli człowiek, podczas ceremonii humanistycznej ślubujecie nie przed Bogiem, urzędnikiem czy rodziną, ale po prostu przed drugą osobą, która jest dla Was najważniejsza.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny ma być przede wszystkim ceremonią nieszablonową, w pełni zindywidualizowaną, dopasowaną do charakterów i preferencji pary. Nie da się więc jednoznacznie opisać kształtu i przebiegu ceremonii -  każda może być zupełnie inna. Jedynym stałym elementem jest Mistrz Ceremonii Ślubnej, który czuwa nad całością przedsięwzięcia i udziela ślubu oraz oczywiście para, która go zawiera. 

Śluby humanistyczne, które miałem przyjemność do tej pory fotografować miały 3 stałe elementy:

  • powitanie gości oraz Pary Młodej

  • wzajemne zakładanie obrączek oraz

  • odczytywanie przysiąg, które małżonkowie samodzielnie napisali.

Dużą zaletą ślubu humanistycznego jest to, że można go zorganizować właściwie w dowolnym miejscu. Pary najczęściej decydują się na ślub humanistyczny w miejscu przyjęcia weselnego, jednak równie dobrze może być łąka, las, plaża czy inne, wyjątkowe dla Was miejsce.

Ślub humanistyczny może odbywać się w obecności gości lub być intymnym wydarzeniem tylko dla dwojga ludzi. Nie ma tu reguły. Ceremonia ma być niepowtarzalna, skrojona na miarę i absolutnie taka, jaką sobie wymarzyliście. Może być podniosłym, pełnym patosu rytuałem lub przeciwnie - pełna humoru i luzu. Całość pomoże zaplanować celebrant (Mistrz Ceremonii), który po poznaniu Was zaproponuje najlepsze rozwiązania i wspólnie z Wami dopracuje wszelkie elementy ślubu humanistycznego.

Ślub humanistyczny - dla kogo?

Ślub humanistyczny jest świetną alternatywną dla osób, którym nie wystarcza ślub cywilny i jego formalna, urzędowa, formuła. Będzie też szansą na piękną ceremonię dla osób nienależących do żadnej wspólnoty religijnej, niepraktykujących i tych, które nie chcą lub nie mogą wziąć tradycyjnego ślubu kościelnego. Na ślub humanistyczny decydują się często pary jednopłciowe i osoby ze środowisk LGBTQ. Taki rodzaj ceremonii sprawdzi się również u par o różnych wyznaniach czy narodowościach i tych, które wzięły już ślub za granicą, a wesele organizują w Polsce. 

Ślub humanistyczny może być też piękną ceremonią, która odnawia przyrzeczenia ślubne po wielu latach małżeństwa. 


Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny, chociaż nie jest oficjalną uroczystością, normują zasady Kodeksu Rodzinnego. Ślubu humanistycznego nie wezmą zatem osoby poniżej 18. roku życia (choć z uzasadnionych przyczyn za zgodą opiekunów do ślubu może przystąpić kobieta od 16. roku życia), osoby ubezwłasnowolnione, dotknięte chorobą psychiczną, będące już w związku małżeńskim, krewni w linii prostej, osoby będące rodzeństwem lub w stosunku przysposobienia (w wyniku adopcji). 

Prawo, a ślub humanistyczny

Trzeba wiedzieć, że ślub humanistyczny nie ma w Polsce mocy prawnej. Po ceremonii humanistycznej nie będziecie zatem małżeństwem w świetle prawa. W naszym kraju ślub humanistyczny funkcjonuje jako ceremonia symboliczna, rytuał przejścia pieczętujący związek. Częstą praktyką jest, że pary biorą ślub cywilny w towarzystwie świadków i najbliższych osób, a innego dnia, bezpośrednio przed imprezą weselną odbywa się widowiskowy, wzruszający ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny legalizuje małżeństwo w świetle prawa np. w USA, Norwegii czy Szwecji. Natomiast w Szkocji obecnie odbywa się więce ślubów humanistycznych niż w obrządku katolickim! Tam również jest on “ważny” w świetle prawa.

Ślub humanistyczny cena

Cena ślubu humanistycznego waha się zwykle w przedziale 1000-2500 zł. Opłata zawiera koszt przygotowania scenariusza, dopracowania go i związane z tym, zwykle nielimitowane, konsultacje. W cenie jest oczywiście również poprowadzenie uroczystości przez celebranta w wybranej przez Was lokalizacji. 

Ślub humanistyczny okiem fotografa

Jako fotograf ślubny naprawdę lubię śluby humanistyczne. Przede wszystkim za to, że są to ceremonie nieszablonowe, oryginalne i zawsze wyglądają inaczej. Śluby przygotowywane są z dbałością o najmniejsze szczegóły, spersonalizowane i zawsze budzą u Pary Młodej ogromne emocje. Dla mnie to świetna okazja do uchwycenia wzruszeń, spojrzeń i uśmiechów. Często przebieg ślubu humanistycznego jest zaskoczeniem dla gości, których reakcje również staram się uchwycić. Do tego takie uroczystości odbywają się zwykle w plenerze, w pięknych okolicznościach przyrody, więc całość jest naprawdę spójna i zwyczajnie atrakcyjna dla fotografa.